facebook

Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został

Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, w ramach obchodów Roku Lutosławskiego 2013

21.07 (Niedziela), godz. 15:00

Wolisz aleatoryzm kontrolowany czy może jednak łańcuchy muzyczne? Nie wiesz o czym mowa? Zobacz przygotowaną z pomocą dzieci Bajkę o Witku co wielkim kompozytorem został, a wszystko stanie się jasne. Prapremiera w niedzielę 21 lipca o godzinie 15.00 w czasie Letniego Ogrodu Teatralnego.

Wystawienie bajki poprzedzają dwutygodniowe warsztaty. W tym czasie dzieci, pod okiem dorosłych twórców, opracowują tekst i scenografię bajki, a także angażują się w jej wystawienie i promocję. Efektem tej pracy będzie nie tylko spektakl teatralny, ale i później wydane książka oraz audiobook, które rozesłane zostaną do szkół, domów dziecka i świetlic środowiskowych.

- W czasie spotkań z cyklu Rodzinne Matinee zauważyłam, że dzieci wspaniale reagują na współczesną muzykę poważną, przyjmują ją bardzo naturalnie. Dlatego postanowiliśmy pójść krok dalej i wspólnie z dziećmi przygotować bajkę opowiadającą o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego – wyjaśnia Izabela Kosowska, dyrektor Centrum Kultury Katowice, która projekt wymyśliła i koordynuje.

Na scenie zobaczymy dzieci oraz trójkę dorosłych. - Bałem się trochę tego spotkania dzieci z trudną muzyką Lutosławskiego. Tymczasem okazało się, że na najmłodszych ta muzyka nie robi żadnego wrażenia. Wręcz kiedy pianista grał proste funkcje to próby przebiegały gorzej, niż kiedy prezentowaliśmy twórczość Lutosławskiego. I tu cały jego geniusz wyłazi – zauważa Rafał Jędrzejczyk, reżyser spektaklu.

Autorką tekstu jest Bajki o Witku... jest Lidia Kućmierz. Ilustracje opracowała Katarzyna Bruzda. Oprawę muzyczną przygotował Zdzisław Smucerowicz, a całość reżyseruje Rafał Jędrzejczyk.

Pomysłodawczyni projektu:
Izabela Kosowska
Współorganizator: Centrum Scenografii Polskiej